جهان بازار / تفاوت کارت گرافیک های LHR با معمولی در چیست ؟

کارت گرافیک lhr چیست؟

کارت گرافیک های Lite Hash Rate یا مخفف LHR به کارت گرافیک های گیمینگ شرکت انودیا گفته می شوند که بعضی از توانایی های آن ها توسط خود شرکت انودیا دچار محدودیت شده است. Nvidia سری LHR کارت های گرافیک GeForce RTX 30 خود را با پردازنده گرافیکی مخصوصی روانه بازار کرد تا استخراج ارزهای دیجیتالی را برای ماینر ها با محدودیت روبرو سازد.
با توجه به افزایش شدید قیمت رمز ارز ها در سال 2020 عده ای از افراد طمع کار برای بدست آوردن ثروت به استخراج رمز ارز پرداختند. که این امر باعث بالا رفتن
قیمت کارت گرافیک گیمینگ شد، که به طبع آن باعث کمیاب شدن کارت های گرافیک گیمینگ انجامید. که کار را برای گیمرهایی که به دنبال اجرای بازی های امروزی بودند مشکل کرد.
برای رفاه حال گیمرها شرکت انودیا از یک الگوریتم جدیدی در کارت گرافیک های خود استفاده کرد به نام LHR، تا بدین وسیله جلوی ماینر ها برای استخراج رمز ارزهایی مانند اتریوم Ethereum گرفته شود.

کارت گرافیک LHR

البته به این نکته توجه داشته باشید که انودیا برای ماینرها هم کارت گرافیک هایی تحت عنوان سری CMP به عنوان مثال CMP 30HX را روانه بازار کرد تا تفاوتی بین کارت های گرافیک گیمینگ و ماینینگ ایجاد کند.


بیشتر بخوانید: بهترین کارت گرافیک ریگ و ماینینگ


درواقع شاید شرکت انودیا به عنوان یکی از اهداف مهم قصد دارد با عرضه ی سری LHR ماینرها را مجبور کند تا کارت های گرافیک سری CMP را خریداری کنند. که nvidia با این ایده می تواند سود فراوانی حاصل کند و از طرفی قیمت و موجودی کارت گرافیک های گیمینگ را کنترل کند. و گیمرها را برای خرید کارت گرافیک گیمینگ مورد نظر چه از لحاظ قیمت و چه از لحاظ در دسترس بودن کمک شایانی کند.

کارت گرافیک LHR
نمونه کارت گرافیک CMP 30HX برای ماین رمز ارز ها

اولین کارت گرافیک گیمینگی که شرکت انودیا سیستم ضد ماینینگ را روی آن پیاده سازی کرد RTX 3060 بود که هکرها خیلی زود توانستند قفل درایور نرم افزاری را بشکنند، درواقع این خود انودیا بود که نسخه ی بتای درایور را سهوا از روی اشتباه در دسترس عموم قرار داد و این قابلیت ضد ماینینگ را از بین برد. که این نقطه شروعی برای ایجاد کارت گرافیک های سری LHR شد. درواقع پس از هک شدن درایور کارت گرافیک ضد ماینینگ شرکت انودیا به ساخت کارت گرافیک های سری LHR پرداخت. که تا حد زیادی این سیستم LHR غیر قابل هک می باشد. با پدیدار شدن این موضوع قیمت ارزهای دیجیتالی با افت شدیدی همراه بود و توانست بیشترین افت قیمت را روی رمز ارز اتروم پیاده کند.


بیشتر بخوانید: ارزان ترین کارت گرافیک گیمینگ


انودیا با تاکید بر اینکه قصد دارد کارت گرافیک های سری GeForce RTX 30 را به مصرف کنندگان واقعی اش یعنی گیمرها برساند. تصمیم اساسی در پایین آوردن نرخ هش در کارت گرافیک های GeForce RTX 3080 و GeForce RTX 3070 و همینطور 3060TI گرفته است، تا باعث بهبود عملکرد بازی های گیمینگ و حوزه ی گرافیک شود. 

نحوه تشخیص کارت گرافیک های سری LHR از بقیه ی کارت های گرافیک معمولی


کارت گرافیک هایی که تحت عنوان سری LHR برای تفکیک بین ماینر ها و گیمر ها ساخته و طراحی شدند، تعداد زیادی ندارند. اما در همین مجموعه ی کم هر یک از شرکت هایی که سری LHR تولید می کنند دارای پسوند خاصی برای کارت گرافیک های خود در نظر گرفته اند.
شرکت ایسوس برای کارت گرافیک های سری LHR خود از پسوند V2 در نامگذاری خود استفاده کرده است. و محصولات RTX 30 شرکت گیگابایت که برای سری LHR خود از پسوند Rev2 برای ایجاد تمایز بین کارت گرافیک های معمولی و سری LHR استفاده کرده است.

کارت گرافیک سری LHR

کارت گرافیک گیمینگ GeForce RTX 3080 GameRock OC سری LHR ظرفیت 10 گیگابایت

سخن پایانی 


با اینکه تولید و ساخت کارت های گرافیک سری LHR هم گیمرها و هم ماینرها را در هنگام خرید نسبت به قبل کمی دچار سردرگمی کرده است. اما با کمی دقت تفاوت این دو را به راحتی می توان فهمید. در کل کارت گرافیک های سری LHR ایده و تصمیم گیری کاملا درستی برای تنظیم قیمت و موجودی بازار در مورد کارت گرافیک می باشد.

  • JahanBazar
  • شهریور 8, 1400
  • 311 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

All search results