فیلتر براساس قیمت:

نمایش 1 - 12 کالا از 370

انواع هارد

هارد از اصلی ترین اجزای کامپیوتر بوده و وظیفه ذخیره اطلاعات را به دوش می‌کشد.
انواع هاردها به دو دسته ی هارد داخلی(internal) و هارد خارجی (external) تقسیم می‌شوند که هرکدام می توانند برای کارهای متفاوت، مورد استفاده قرار گیرند.
هارد دیسک ها از یک نوار گردان پوشیده شده توسط لایه مواد مغناطیسی برای ذخیره اطلاعات استفاده می کنند.
این صفحات با سرعت بالایی به چرخش در می آیند تا اطلاعات توسط سیستم به راحتی خوانده یا نوشته شود.
پس باید هنگام خرید به پارامتر PRM یا دور بر دقیقه آن توجه داشت که نشان دهنده سرعت خوانش اطلاعات میباشد.
اما نکته ی قابل توجه این است که هاردهای internal خود نیز به دو دسته ی HDD و SSD تقسیم می‌شوند.
حال تیم فنی جهان بازار در این مقاله قصد دارد تا انواع هارد و کاربرد آنها را بصورت کامل بررسی کرده و در اختیار شما کاربران عزیز قرار دهد.

معماری داخل هارد


بخش داخلی یک هارد دیسک از اجزای زیادی تشکیل شده و تنها فاکتور انتخاب، به PRM محدود نمی شود.
به طور کلی هارد دیسک ها از دو قسمت برد منطقی و بخش مکانیکی تشکیل شده اند و هر قسمت وابسته به قطعات دیگر فعالیت می کند.
بخش برد منطقی : هارد ها برای پردازش اطلاعات و ارسال آن ها به سیستم و همچنین کنترل عملیات خواندن و نوشتن احتیاج به یک برد پردازشی دارند.
این بخش وظیفه کنترل بخش مکانیکی هارد را بر عهده دارد و به نوعی پردازنده هارد محسوب می شود.
برد منطقی هارد شامل یک کنترلر، حافظه کش، حافظه رام و آی سی موتور هارد می شود.
همچنین این بخش محل اتصال کابل دیتا از نوع SATA و کابل برق نیز می باشد.
بخش مکانیکی : علاوه بر برد، هارد دیسک ها دارای اجزای مکانیکی حساسی هستند که هر کدام وابسته به دیگری کار می کنند.
بخش مکانیکی شامل دیسک های گردان یا پلاتر می باشد که مهمترین بخش یک هارد است؛ اطلاعات و داده ها بر روی این دیسک ها ذخیره می شود و طبیعتا هر چه تعداد آن ها بیشتر باشد،هارد بزرگتر ولی پرظرفیت تر خواهد بود.
یکی دیگر از اجزای این بخش بازوی حرکتی است که وظیفه آن خواندن اطلاعات است و روی دیسک گردان حرکت میکند تا بتواند به بخش های مختلف دیسک دسترسی داشته باشد.
در ادامه تمامی اجزای مکانیکی یک هارد دیسک را معرفی و هرکدام را به صورت جداگانه بررسی می کنیم:

1)پلاتر یا دیسک گردان (Platter)
اطلاعات بر روی یک دیسک چرخان به نام پلاتر ذخیره می شود. پلاتر ها تمامی اطلاعات را به صورت دائمی در خود ذخیره می کنند، معمولا در هر هارد دیسک بیش از یک platter وجود دارد.

2)موتور پلاتر (Spindle)
بخش مرکزی پلاتر شامل یک موتور استوانه ای است که وظیفه چرخاندن دیسک ها را بر عهده دارد. این موتور بسته به نوع هارد می تواند سرعت چرخش متفاوتی داشته باشد اما معمولا در بازه 5400 تا 7200 فعالیت می کند، PRM یک هارد دیسک از روی سرعت چرخش این موتور تعیین می شود.

3)بازوی متحرک (Head Arm)
بازوی متحرک وظیفه دارد قسمت هد هارد را از بخش مرکزی پلاتر تا بخش کناری پلاتر جا به جا کند، این ویژگی موجب می شود هد به تمامی قسمت های حافظه دسترسی داشته باشد.

4)هد هارد (Head)
نوک بازوی متحرک شامل یکی از مهم ترین اجزای داخلی هارد دیسک، به نام هد می باشد. هد در فاصله 50 میکرونی با پلاتر قرار می گیرد و می تواند داده ها را به صورت کد باینری بر روی بلوک های حافظه اعمال کند.

5)موتور بازوی متحرک (Voice coil)
انتهای بازوی متحرک شامل یک آهن ربای قوی و موتوری به اسم Voice coil می باشد؛ این موتور وظیفه دارد بازوی متحرک را با سرعت بالا حرکت دهد.

6)فیلتر هوا
مانند تمامی اجزای کامپیوتر، هارد دیسک ها نیز به دلیل مصرف انرژی و حرکات مکانیکی متعدد به مرور زمان گرم می شوند.
گرم شدن هارد می تواند به اجزای داخلی آن آسیب بزند اما تمامی هارد ها به محفظه تهویه مجهز می شوند تا گرما از بخش داخلی خارج شده و به وسیله فن های کیس دفع شود. برای عدم نفوذ گرد و غبار به بخش های داخلی هارد، قسمت تهویه هوا به یک فیلتر هوا مجهز می شود تا از نفوذ گرد و غبار جلوگیری شود.

انواع هارد داخلی(internal)


بصورت کلی HDD مخفف کلمه Hard Disk Drive میباشد. HDD ها می توانند داده های زیادی را در خود ذخیره کنند و به دلیل قیمت مناسب طرفداران زیادی در سراسر دنیا دارند.
اما در سوی دیگر هارد های SSD به چشم می خورند که در چند سال اخیر با پتانسیل بالای خود توانسته اند از هر نظر گزینه بهتری نسبت به هارد های HDD باشند. SSD مخفف شده Solid State Drive است که به معنای دیسک حالت جامد می باشد.
این دیسک ها معمولا ظرفیت پایین تری نسبت به HDD ها دارند اما به دلایلی مانند بالاتر بودن سرعت، ایمن بودن در مقابل اثرات مغناطیسی، کارکرد بی صدا ، مقاوم بودن در برابر لرزش و ضربه، طول عمر بسیار بالاتر و همچنین قیمت بالاتری نیز دارند.
در حالت کلی در کامپیوتر های امروزی ویندوز و برنامه‌ های کاربردی روی SSD نصب میشوند.
چون SSD بسیار سریع تر می‌تواند برنامه ها را نسبت به HDD اجرا کند.اما به دلیل کم بودن حافظه  SSD و قیمت بالای آن برای آرشیو و ذخیره اطلاعات روزمره از HDD ها در کنار SSD بهره گرفته میشود.

اس اس دی چیست؟!


حافظه SSD در دسته تجهیزات ذخیره سازی با سرعت بالا قرار می گیرد. SSD ها بدون هیچ گونه قطعه متحرک اطلاعات را بر روی تراشه حافظه ذخیره می کنند. SSD ها با توجه به نوع رابط و ابعاد به دسته های مختلفی دسته بندی می شوند.

نوع رابط و درگاه اتصال در SSDها


رابط هارد های SSD یا همان Interface به ارتباط داخلی بین حافظه و پردازنده گفته می شود. اینترفیس حافظه SSD به دو دسته اصلی SATA و PCIe تقسیم می شود.
رابط SATA اطلاعات را از درون مادربورد منتقل می کند. پس اگر از اس اس دی با رابط SATA استفاده می کنید باید آن را به پورت متناسب با هارد متصل کنید.
نوع دیگر رابط ها PCIe است. این رابط امکان انتقال اطلاعات از طریق چیپست مادربورد و پردازنده را دارد و می توان آن را به هر دو درگاه متصل کرد.
نوع اتصال یا Connector در حافظه های SSD به شکل فیزیکی پورت محل نصب حافظه به مادربرد گفته می شود. Connector ها به دسته های اصلی SATA – U.2 – M.2 و Express تقسیم می شوند.
پایه اتصال SATA که شناخته شده ترین کانکتور برای اتصال حافظه است در حافظه های اس اس دی امروزی با نام SATA III موجود است.
کانکتور U.2 به دلیل پهنای باند بالا پر استفاده ترین کانکتور در کامپیوتر های سرور است. این پورت اتصال با اینترفیس PCIe Gen.3 X4 سازگاری دارد.
کانکتور M.2 که شناخته شده ترین نوع اتصال برای حافظه های SSD است در سیستم های کامپیوتری رومیزی و قابل حمل استفاده می شود.
محبوبیت اس اس دی های M.2 به دلیل سازگاری بالای این دسته از حافظه های SSD است. حافظه های M.2 از درگاه SATA و PCIe و یا همزمان هر دو پشتیبانی می کنند.

پروتکل حافظه SSD


هارد های SSD به دلیل انواع مختلف و کارایی خاصی که دارند باید ارتباط کاملی با مادربورد داشته باشند.
به همین منظور از زبان مخصوصی برای ارتباط با مادربورد استفاده می کنند. دستور زبانی که این ارتباط را بین مادربورد و حافظه اس اس دی برقرار می کند پروتکل نام دارد.
پروتکل های حافظه SSD به دو دسته کلی پروتکل AHCI و پروتکل NVMe تقسیم می شوند.
پروتکل AHCI (مخفف Advanced Host Controller Interface) با بهبود درگاه SATA انتقال اطلاعات بین حافظه و مادربورد را سریع تر می کند.
باید توجه داشت که پروتکل AHCI تنها بر روی درگاه های SATA مورد استفاده قرار می‌گیرد.
پروتکل NVMe (مخفف Non-Volatile Memory Express) به نسبت پروتکل قبل تکنولوژی جدید تری دارد و با همه گیری استفاده از SSD ها به وجود آمد.
مزیت پروتکل NVMe پشتیبانی از رابط PCIe است و به همین دلیل روی درگاه های M.2 – U.2 و PCI Express قابل نصب میباشد.

هارد خارجی(External)


هارد های اینترنال یا داخلی همانطور که از اسمشان پیداست به صورت ثابت طراحی شده اند و برای استفاده در کامپیوتر، لپ تاپ، کنسول بازی و … مورد استفاده قرار می گیرند.
برای رفع مشکل غیر قابل حمل بودن این هارد ها، هارد های اکسترنال طراحی شدند.
بخش داخلی هارد های اکسترنال دقیقا از نوع اینترنال میباشد اما قاب محافظ و کانکتور USB امکان جابه جایی و استفاده راحت تر را به کاربر می‌دهد.
هارد دیسک های اکسترنال به دو مدل تقسیم می شوند :

1)رومیزی
2)پاسپورتی
هارد دیسک رومیزی یا هارد دیسک دسکتاپی ، علاوه بر کابل USB که برای انتقال داده به دستگاه وصل می شود، دارای یک آداپتور برق نیز می باشد که وظیفه آن تامین برق مورد نیاز هارد است.
هارد اینترنال پاسپورتی همانطور که از نامش پیداست ظاهری مانند یک پاسپورت کوچک دارد و تنها با یک USB به دستگاه مورد نظرتان وصل می شود.
عموما هارد های پاسپورتی ظرفیت کمتری نسبت به مدل های رومیزی دارند اما به دلیل کوچک بودن و تامین انرژی از طریق USB طرفداران بسیار بیشتری دارند.

آیا می توان هارد اینترنال را به‌ هارد اکسترنال تبدیل کرد؟


بله این کار شدنی است.اما برای این کار به یک قاب یا باکس هارد نیاز دارید، پس از خرید باکس هارد اکسترنال می توانید به سادگی HDD خود را درون آن قرار داده و کانکتور SATA را به USB تبدیل کنید.

نحوه خرید از جهان بازار


شما مشتریان گرانقدر با دو روش میتوانید از مجموعه جهان بازار خرید نمایید:
روش اول خرید به شکل حضوری است که براساس آن مشتریان ساکن تهران می‌توانند با مراجعه به دفتر مرکزی شرکت “جهان بازار”، اقدام به خرید سیستم مد نظر خود نمایند.
روش دوم خرید به شکل اینترنتی است که میتوانید سفارش خود را از سایت جهان بازار ثبت نمایید تا همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس حاصل فرمایند.

مقایسه ( 0 مورد )