آموزش جامع صفر تا صد استخراج اتریوم با ریگ ماینینگ + معرفی نرم افزار های استخراج

آموزش جامع صفر تا صد استخراج اتریوم با ریگ ماینینگ + معرفی نرم افزار های استخراج

با توجه با زیاد شدن شبکه استخراج اتریوم و تقاضای روز افزون افراد برای استخراج این رمز ارز تصمیم گرفتیم تا به طور کامل از صفر تاصد آموزش استخراج اتریوم و نصب برنامه های مربوطه لازم را توضیح و اینکه برای شروع نیاز به چه تجهیزات نرم افزاری و سخت افزاری دارید.

اولین نکته ای که باید اشاره کرد این است که در هنگام استخراج با دو مسیر مواجه می شویم. اول اینکه تصمیم بگیرید با دستگاه های ریگ ماینینگ یا اسیک این کار را انجام دهید. که دستگاه های ریگ ماینینگ همان کامپیوتر های خانگی است منتها دارای یکسری تفاوت هایی است که اولین تفاوت زیاد بودن تعداد کارت گرافیک های آن است. دومین روش استخراج از طریق دستگاه های اسیک می باشد که در ادامه ما بصورت کامل آن را توضیح میدهیم.

تفاوت استخراج دستگاه ریگ ماینینگ با اسیک


اولین سوالی که پرسیده می شود این است که آیا با خرید دستگاه ریگ ماینینگ همه ای ارزها را میتوان استخراج کرد؟ جواب این سوال مثبت است شما می توانید از طریق این دستگاه ریگ ماینینگ به تمامی ارزهای موجود دسترسی پیدا کنید. اما در واقع دستگاه های اسیک هر کدام برای استخراج الگوریتم خاصی طراحی و پیاده سازی شده اند. مثلا اگر الگوریتم طراحی شده Ethash باشد با آن می توانید تمام کوین هایی که از این الگوریتم استفاده می کنند را ماین کنید مانند اتریوم. ولی نمی توانید با آن بیت کوین استخراج کرد چون الگوریتم بیت کوین sha-256 است.  این تفاوت در دستگاه های اسیک وجود دارد. و همین امر سبب شده تا خرید دستگاه های اسیک با محدودیت مواجه شود. ولی با دستگاه های ریگ ماینینگ تمام الگوریتم ها را می توان ماین (استخراج) کرد.

 

آموزش جامع صفر تا صد استخراج اتریوم با ریگ ماینینگ + معرفی نرم افزار های استخراج

 

با توجه به آنچه در بالا گفته شد هم با دستگاه های اسیک و هم با دستگاه ریگ ماینینگ می توانید استخراج رمز ارز اتریوم را انجام دهید. که در اینجا برای جمع آوری سیستم ریگ ماینینگ تمام قطعاتی که برای این کار درنظر گرفته شده است را به طور کامل شرح خواهیم داد.

برای اینکه استخراج اتریوم با gpu(کارت گرافیک) را انجام دهید باید مراحل زیر را پیروی کنید:

1- جمع آوری قطعات برای بستن ریگ ماینینگ
2- ولت (کیف پول) اتریوم برای ارزهای استخراج شده
3- پیوستن به استخر اتریوم

بسیاری بر این باورند که استخراج رمز ارز بسیار سخت می باشد اما کار بسیار دشواری هم نیست، فقط باید نکاتی را مد نظر داشت. توجه نکردن به برخی نکات برای راه اندازی این کار می تواند دردسر هایی مثل خراب شدن سیستم ریگ ماینینگ و یا خرابی هر یک از کارت گرافیک ها را برای شما به وجود آورد. و یا اینکه منجر به اتصالی شده و آتش سوزی رخ دهد. به هر حال اگر دارای اطلاعات کافی برای راه اندازی سیستم ماینینگ دارید خودتان هم می توانید قطعات را خریداری و نصب کنید.


بیشتر بخوانید: بهترین کارت گرافیک RTX 3080


1- کارت گرافیک مناسب استخراج اتریوم

از مهمترین قطعات برای استخراج رمز ارز اتریوم، کارت گرافیک ماینینگ است.قبل ها ار کارت گرافیک های 4 و 6 گیگابایت استفاده می کردن. اما امروزه برای استخراج رمز ارزها از جمله اتریوم باید از کارت گرافیک هایی که حداقل از 8 گیگابایت حافظه گرافیکی برخوردار باشند استفاده کرد.

در زیر به انواع کارت گرافیک های AMD و NVIDIA برای استخراج اتریوم نام اشاره شده است. برای خرید کارت گرافیک حتما قبل از خرید از مشاوران مجموعه جهان بازار یا کسانی که قبلا در این زمینه سابقه داشته اند کمک بگیرید. طبق آماری که دیده شده کارت گرافیک های انودیا از بیشتر برای استخراج استفاده می شوند.

✤ کارت گرافیک های NVIDIA انودیا برای استخراج اتریوم


1- کارت گرافیک GEFORCE GTX 1660    __  (هش : 23 مگاهش – مصرف برق : 80 وات)

2- کارت گرافیک GEFORCE GTX 1660 Ti __ (هش : 28 مگاهش – مصرف برق : 80 وات)

3- کارت گرافیک GeForce RTX 2060 __      (هش : 40 مگاهش – مصرف برق : 160 وات)

4- کارت گرافیک GeForce RTX 2060 Ti __ (هش : 55 مگاهش – مصرف برق : 180 وات)

5- کارت گرافیک GeForce RTX 3060 __     (هش : 35 مگاهش – مصرف برق : 110 وات)

6- کارت گرافیک GeForce RTX 3060 Ti __ (هش : 58 مگاهش – مصرف برق : 130 وات)

7- کارت گرافیک GeForce RTX 3070 __     (هش : 58 مگاهش – مصرف برق : 130 وات)

8- کارت گرافیک GeForce RTX 3070 Ti __ (هش : 55 مگاهش – مصرف برق : 190 وات)

9- کارت گرافیک GeForce RTX 3080 __    (هش : 91 مگاهش – مصرف برق : 230 وات)

10- کارت گرافیک GeForce RTX 3080 Ti __ (هش : 85 مگاهش – مصرف برق : 290 وات)

11- کارت گرافیک GeForce RTX 3090 __    (هش : 114 مگاهش – مصرف برق : 320 وات)

 

✤ کارت گرافیک های AMD ای ام دی برای استخراج اتریوم


1- AMD Radeon RX 580 __  (هش : 30 مگاهش – مصرف برق : 130 وات)

1- AMD Radeon RX 5700 __ (هش : 55 مگاهش – مصرف برق : 130 وات)

1- AMD Radeon RX 6700 __ (هش : 30 مگاهش – مصرف برق : 130 وات)

1- AMD Radeon RX 6800 __ (هش : 64 مگاهش – مصرف برق : 150 وات)

1- AMD Radeon RX 6900 __ (هش : 64 مگاهش – مصرف برق : 150 وات)

حتما به این نکته توجه داشته باشید که هش ریت یا قدرت هش هر کارت گرافیکی که انتخاب می کنید در الگوریتم های مختلف متفاوت است. مثلا کارت گرافیک 2060 در الگوریتم ethash برابر 30 مگاهش بر ثانیه است، این در حالی است که در الگوریتم Zhash برابر 57 مگاهش می باشد.

2- مادربرد مناسب استخراج رمز ارز اتریوم


کلا عملیات ماینینگ مستلزم این است تا از چندین کارت گرافیک در کنار هم استفاده کنیم. با توجه به این موضوع هنگام خرید مادربرد ماینینگ باید به این امر که مادربرد بتواند از چندین کارت گرافیک پشتیبانی کند از اهمیت بالایی برخوردار است. تنها تفاوت مادربرد معمولی با مادربرد های ماینینگ پشتیبانی از چندین اسلات کارت گرافیک است.

3- پاور مناسب استخراج رمز ارز اتریوم


یکی از قطعاتی که شاید کمتر مورد توجه باشد چه در هنگام استخراج رمز ارز اتریوم و چه سایر رمز ارزها، پاور مخصوص ریگ ماینینگ است. این قطعه باید از توانایی لازم برای برق رسانی و تغذیه سایر قطعات برخوردار باشد، چنانچه پاور مناسبی برای عملیات ماینینگ خریداری نشود ممکن است آسیب جدی به سایر قطعات از جمله کارت گرافیک ها وارد شود. مثلا اگر بخواهیم از 6 کارت گرافیک 3080 برای عملیات استخراج استفاده کنیم، که این 6 کارت گرافیک مصرف برقی معادل 1400 وات دارد. باید از یک پاور مخصوص ریگ ماینینگ 1800 وات استفاده کنیم. که البته با احتساب مصرف برق مادربرد و پردازنده ها بهتر است از پاوری قدرتمند تر استفاده کنیم.

4- پردازنده و حافظه رم و حافظه هارد مناسب استخراج رمز ارز اتریوم


برای استخراج رمز ارز اتریوم نیاز به پردازنده ی بسیار قدرتمندی ندارید و تنها یک پردازنده ی معمولی پنتیوم 2 هسته ای نیاز کار شما را بر طرف می کند. اما برای اجرای راحت تر برنامه ها می توانید از پردازنده قدرتمند تری که با مادربرد ماینینگ شما سازگار باشد استفاده کنید.
استفاده از حافظه داخلی به منظور نصب سیستم عامل و برنامه های استخراج رمز ارز استفاده می شود که برای سرعت بیشتر این عملیات سیستمی بهتر است از پردازنده های SSD استفاده کنید. برای حافظه رم هم از یک رم 4 گیگابایتی می توانید استفاده کنید، و نیازی به رم بالا ندارید.

5- اینترنت مورد نیاز برای استخراج


عملیات استخراج رمز ارز اتریوم به حجم بالای اینترنت زیادی نیاز ندارد و یک بسته ی اینترنتی 10 گیگابایتی به خوبی تا آخر ماه برای یک ماینرکار معمولی جوابگو است. برای اطمینان و راحتی بیشتر توصیه می شود از مودم همراه سیم کارتی استفاده کنید.

 مودم 4.5G/TD-LTE مدل TF-i60 H1 

6- شاسی ریگ ماینینگ


با توجه به اینکه تعداد کارت های گرافیک در فرایند استخراج رمز ارز ها زیاد است و شما نمی توانید همه ی آن ها را روی کیس کامپیوتر های معمولی پیاده سازی کنید، از این رو از شاسی ریگ برای این کار استفاده می شود. لزوما شاسی ریگ نباید از قیمت بالایی برخوردار باشد. و تنها نکته مهم در انتخاب شاسی ریگ این است که از استحکام بالایی برخوردار باشد تا قطعات کارت گرافیک و هارد و بقیه ی تجهیزات به خوبی روی آن سوار و پیاده سازی شوند.

پس از خرید قطعات ریگ ماینینگ و نصب آن ها بر روی شاسی ریگ، لازم است تا نرم افزار های کاربردی را نصب و پیاده سازی کنید. قدم بعدی نصب ویندوز و نصب درایور های کارت گرافیک است. همینطور باید کارت شبکه هم نصب کنید. احتمالا به دلیل نداشتن درایور بر روی سیستم ریگ ماینیگتان باید از USB برای این کار نصب کنید. بعد از جمع آوری و نصب تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری لازم است تا یک کیف پول اتریوم تهیه کنید تا ارزهایی که استخراج می کنید را در آن ذخیره کنید.

 


نمونه شاسی ریگ ماینینگ آماده به همراه تمامی تجهیزات مربوطه

✤ مرحله ایجاد کیف پول رمز ارز اتریوم


برای رمز ارز اتریوم کیف پول های زیادی موجود است و با انتخاب یکی از آن ها می توانید کار خود را آغاز کنید. کیف پول در واقع همان حساب بانکی شما می باشد که برای واریز و برداشت ارز اتریوم به آن نیاز خواهید داشت. در نظر داشته باشید کیف پول های رایگان زیادی برای این کار وجود دارد. که به راحتی روی ویندوز، لینوکس . مک و تلفن های همراه نصب می شود. البته کیف پول های سخت افزاری دیگری هم وجود دارد، که از امنیت بیشتری برخوردار است.
یکی از بهترین کیف پول هایی که برای این کار وجود دارد کیف پول Trust wallet است که تعداد زیادی کاربر آن را روی نسخه های اندروید و ios نصب کرده اند.
برای اینکه از سرمایه و ارزهای خود محافظت کنید تا در مواقع مفقودی و یا خرای شدن دستگاه نصبی نسخه نرم افزاری حتما باید از کیف پولتان نسخه پشتیبان تهیه کنید تا بتوانید دوباره ارز از دست رفته را بازگردانی کنید. همه ی کیف پول ها مجموعه ای از کلمات لاتین را هنگام بک آپ تحویل کاربر می دهند که در صورت لزوم با وارد کردن در هر کیف پول دیگری به آن ها دسترسی پیدا کنید.

 

آیکون برنامه تراست ولت

✤ پیوستن به استخر رمز ارز اتریوم


برای اینکه کار استخراج اتریوم و یا هر رمز ارز دیگری را انجام دهید لازم است تا به یک استخر استخراج بپیوندید. استخر درواقع محلی است که ماینر ها تجهیزات سخت افزاری و سیستم های ریگ ماین را به یکدیگر متصل می کنند و هر کس با توجه به قدرت سخت افزاری خود درامدی را حاصل می کند. و برای این منظور هم استخر های زیادی وجود دارد. که از جمله ی آن ها می توان به DwarfPool و Mining Pool Hub و Ethermine و EthPool و Nano Pool اشاره کرد.

آموزش استخراج اتریوم با hive os و معرفی و نصب نرم افزار های مربوطه


بسیاری از آموز های استخراج اتریوم تا این مرحله را به خوبی برای افراد توضیح می دهند، اما یک قسمت مهم در استخراج ارز اتریوم همان نصب نرم افزار های استخراج اتریوم است. که درواقع شاید اصلی ترین بحث در آموزش استخراج اتریوم باشد.
اولین قدم در استخراج رمز ارز اتریوم وارد شدن به
سایت استخراج اتریوم hivos و ساختن یک حساب کاربری است. از طریق گزینه signin یک حساب کاربری ایجاد و سپس در مرحله اول با علامت + در سمت راست یک ورکر ایجاد می کنیم. ابتدا یک نام به ورکرتان می دهید و سپس زمان را تنظیم می کنید بعد از ان دارای دو دکمه است اولی که به طور پیش فرض فعال است، برای این دلیل است که این کار برای این دلیل است که همه ی ماینر هایی که با این نام ورکر که به کار ماین مشغول هستند با این نام شناخته می شوند. دومین دکمه Hiveon Pool Charging نام دارد. که hivos برای یک ریگ کارمزدی نمی گیرد و لی برای دو تا ریگ به بالا کارمزد 3 درصدی می گیرد به شرطی که از نرم افزار خود hivos استفاده کنید برای این کار.که این دکمه به طور پیش فرض فعال می باشد. نرم افزار hiveos بر پایه لینوکس ساخته شده و بسیار پایدار تر از ویندوز است و از نظر امنیتی هم بسیار از امنیت بالا برخوردار است. و کوین های متعددی هم پشتی بانی می کند. که با save این پنجره یک ورکر برای شما ساخته می شود.

 

حالا بعد از این مرحله باید ریگمان را به سایت استخراج اتریوم hiveos متصل کنیم. که باید آخرین ورژن نرم افزار hiveos را دانلود کنیم. یک فایل 1.3 گیگابایتی را دانلود و سپس unzip می کنیم. و روی یک فلش usb3 با ظرفیت 32 گیگابایتی این فابل را write می کنیم. بعد از این کار سیستم ریگ را با hive نصبی بالا می آوریم که شامل یک آیدی و یک پسورد می باشد.
بعد ار مشخص کردن اینکه شما ریگ هستید یا اسیک و یک نام برای آن انخاب کرده و یک پسوردی برای آن انتخاب میکنید. بعد از زدن دکمه add وب سایت به ما یک ریگ ایدی منحصر به فرد و یک پسورد منحصر به فرد می دهد. که باید این دو را ذخیره نموده.

حالا برای دانلود نرم افزار استخراج اتریوم اخرین ورژن hiveos هم یک لینکی به نام  Knowledge base قرار دارد که با زدن آن وارد بخش gpu شده و به Getting started رفته.

سپس از تب GPU انتخابی فایل زیپ را دانلود کرده که حدود 1.3 گیگ حجم دارد. (آخرین ورژن stable نرم افزار hive می باشد). بعد از دانلود فایل باید فایل دانلودی را از طریق نرم افزار rufus بر روی یک فلش مموری usb3 که حداقل 32 گیگ داشته باشد write می کنیم(عمل write مدت زمان 4 الی 5 دقیقه می باشد). بعد از اینکه فلش رایت شد و آن را روی ریگ نصب کردیم(به همراه یوزر و پس داده شده ی hive os). سپس وارد حساب خود در hive شده و اون ورکری(worker) که قبلا ساخته بودید را انتخاب کرده و می بینید که ریگ و وبسایت hiveos ما به یکدیگر متصل شده اند، و اطلاعات کلی ریگ را در آن وب سایت استخراج اتریوم به طور کامل مشاهده می کنید. (در واقع این عمل متصل شدن توسط همان یوزر و پسوردی است که همان ابتدا سایت hiveOs بعد از ایجاد ورکر به ما داده است متصل می شود).
پس از متصل شدن سیستم ریگ ماینینگ با hiveOs اگر می خواهید سیستم ریگ را روی ماین اتریوم تنظیم کنید، بعد از رفتن به سایت hiveos و انتخاب ریگ مورد نظر در تب Flight Sheet وارد شده. در این قسمت با تصویر زیر مواجه شده که از شما اون coin که قصد ماین را دارید را از شما می خواهد انتخاب کنید و سپس ادرس کیف پول و نام کیف پول شما را می خواهد. ادرس کیف پول را از همان برنامه تراست ولت که در بالا معرفی کردیم دریافت می کنید.
توجه : انتخاب کوین coin باید به نحوی باشد تا با کارت گرافیک بتوان عمل استخراج را انجام داد و از انتخاب کوین هایی که با دستگاه های اسیک استخراج می شود خودداری نمایید.(سایت وات تو ماین مرجع خوبی برای این انتخاب است).
بعد از وارد کردن نوع کوین استخراجی(برای مثال اتریوم) و همینطور اطلاعات کیف پول ولت خود، باید اطلاعات مریوط به استخر و نرم افزار استخراج کننده را هم در کادری مانند تصویر زیر وارد کنید.

برای وارد کردن استخر اتریوم به این نکته توجه کنید که استخر خود hive به نام Hiveon سبب می شود تا در هنگامی که 2 الی 4 ریگ داشته باشید برای استخراج رمز ارز اتریوم هیچ درصد و کارمزدی نپردازید. برای بستن 5 ریگ ماینینگ حتما باید کارمزد را پرداخت کنید که به ازای هر ورکر در ماه 3 دلار می شود. ولی برای استفاده از یک ریگ هیچ محدودیتی ندارید و شامل هیچ کارمزدی از طرف سایت hiveos نمی شوید.
آموزش جامع استخراج رمز ارز اتریوم به همراه معرفی نرم افزار های مربوطه به این منظور تهیه شد تا هم از نظر سخت افزاری و هم نرم افزاری برای افرادی که قصد ماین کردن دارند یک نگرش کلی داشته و با آگاهی کامل به ماین رمز ارز اتریوم بپردازند.

یک دیدگاه برای “آموزش جامع صفر تا صد استخراج اتریوم با ریگ ماینینگ + معرفی نرم افزار های استخراج”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

All search results