تست کارت گرافیک لپ تاپ استوک 

 

با سلام خدمت تمامی کاربران سایت جهان بازار. در این مقاله قصد داریم نحوه تست کارت گرافیک لپ تاپ استوک را به شما  دوستان آموزش دهیم.

کارت گرافیک یکی از پارامتر های مهم هر لپ تاپ می باشد. به جهت زیر بار قرار گرفتن این بخش از لپ تاپ امکان آسیب دیدن آن بیشتر است. به همین دلیل این بخش از تست نیاز به دقت و ابزار های بهتری دارد.

انواع کار گرافیک:

 

کارت گرافیک لپ تاپ دو حالت دارد. یا اساسا کارت گرافیک مجزا ندارد. در این حالت کارت گرافیک همان کارت گرافیک موجود بر روی مادر برد لپ تاپ است که با مادر برد تجمیع شده است. این کارت گرافیک Intel HD و یا در برخی موارد AMD  است.

حالت دوم آن است که لپ تاپ کارت گرافیک مجزا دارد. در این صورت کارت گرافیک مربوط به یکی از دوشرکت بزرگ تولید کننده کارت گرافیک یعنی NVidia  و AMD می باشد. به عنوان مثال در بیشتر مدل های Elite book سری دبلیو اچ پی شما می توانید کارت گرافیک NVidia  از سری Quadro را بیابید.

 

نصب درایو کارت گرافیک:

 

برای تست کارت گرافیک لپ تاپ استوک لازم است ابتدا از نصب بودن نرم افزار و درایور آن اطمینان حاصل کنید. برای اطمینان از نصب بودن کارت گرافیک بر روی My Computer کلیک راست کنید و به بخش Mange بروید. در بخش Device Manager باید بر روی گزینه Display Adapter  کلیک کنید. همانند شکل زیر عمل کنید.

 

تست کارت گرافیک استوک

 

در صورتی که کارت گرافیک لپ تاپ شما نصب نباشد در این بخش می نویسد Microsoft Basic Display Adapter. اما چنانچه کارت گرافیک را نصب کنید در این بخش مدل و شرکت سازنده را مشخص می شود. چنانچه لپ تاپ شما دو کارت گرافیک همزمان داشته باشد( Intel و Nvidia) در این بخش باید هر دو آنها را مشاهده کنید.

 

اگر کارت گرافیک نصب نبود لازم است درایور مربوطه را از سایت شرکت سازنده دانلود کنید و نصب کنید. به برنامه های درایور پک نمی توان اطمینان صد در صد داشت. به همین دلیل بهترین گزینه دانلود درایور از شرکت سازنده است.

تست کارت گرافیک:

 

پس از اطمینان از نصب بودن درایور کارت گرافیک ، یکی از چند روش زیر کارت گرافیک را محک بزنید.

روش اول :

پخش همزمان چند کلیپ تصویری برای مدت 20 دقیقه و بیشتر . این کار باعث می شود که سیستم کارت گرافیک را به خدمت بگیرد و در صورتی که در زمان پخش این کلیپ های تصویری ، لپ تاپ بیش از اندازه گرم نشود ، و یا در حین پخش فیلم ها خاموش نشود، ویا در حین پخش فیلم ها تصویر قاطی نکند و ایست تصویر نداشته باشد، اگر همه موارد فوق را با موفقیت پشت سر بگذارد ، در این صورت کارت گرافیک سالم است.

روش دوم:

برای گرافیک کارت های حرفه ای تر می توان تست را با نصب بازی هایی چون PS و یا هر بازی گرافیک بالای دیگر انجام داد. (تست بسیار شیرینی است) . بازی را بر روی لپ تاپ دست دوم نصب کنید و برای مدت 20 دقیقه با آن بازی کنید. همانند مورد قبل مشاهده هر کدام از این موارد می تواند نشانه ای از وجود عیب در کارت گرافیک باشد. ایست و پرش تصویر، گرم شدن بیش از اندازه و خاموش شدن لپ تاپ، خارج شدن لحظه ای از بازی و….

روش سوم:

در ادامه راهنمای تست کارت گرافیک لپ تاپ استوک روش دیگری را بررسی خواهیم کرد. استفاده از نرم افزار هایی چون Fur-Mark برای تست گرافیک. نرم افزار های از این قبیل با پخش تصاویری که کارت گرافیک را به چالش می کشاند، آن را تست خواهند کرد.

 

مطالب مرتبط:

معایب و مزایایی لپ تاپ دست دوم

در هنگام خرید لپ تاپ استوک باید به چه مواردی توجه کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

All search results